
ELSŐ ALKALOMMAL VÁCOTT!
A Magyar Orvos Írók és Képzőművészek Köre (MOÍKK) 2021. szeptember 10-12-én Vácott tartotta 46. találkozóját.
Az 1975-ben alapított orvos-művészeti társaság 45-46. jubileumi konferenciáját az idén összevontan – a tavalyi COVID-járvány miatt kihagyott évet is részben bepótolva – a nagy múltú, kultúrális értékeire méltán büszke, dunaparti barokk városban; Vácon tartotta meg.
A három napos rendezvényen 30 orvos író és 16 orvos képzőművész mutatta be alkotásait. Az orvosművészek mellett, gyógyító munkatársaink, az egészségügyi társszakmák képviselői is képviseltették magukat a konferencián.
Nagy örömünkre, gyermekei és unokái kíséretében részt vett a rendezvényen a Társaság alapítója és első elnöke; a 95 éves Hankiss János dr. is, aki hosszú éveken át tartó elszántsággal és utánajárással érte el, hogy a szocialista rendszer viszonyai közepette hivatalosan megalakulhasson egy értelmiségi, orvosíró – orvos művészeti kör. A 45-46. jubileumi konferencián két leányunokájával tartott felolvasást saját, gazdag életművéből.
A rendezvény megnyitója az ünnepélyes protokollt sem nélkülözte; Vác város prominens személyiségei és meghívott vendégek köszöntötték a résztvevőket. Vác „Első Hölgye” és egyben első női polgármestere Matkovich Ilona Zsuzsanna, EU-díjas és regionális Prima Primissima díjas újságíró, író, üdvözlő beszédében szólt a város ősi múltjáról, kulturális gazdagságáról, saját írói-újságírói tevékenységéről, ami nagy segítséget jelent jelenlegi polgármesteri feladatai ellátásában is, és biztatta az orvosokat, hogy széles körben műveljék a művészetek minden ágát, mert a művészet az emberekben él tovább. Laczi Sarolta a váci Madách Imre Művelődési Központ igazgatója, a város kultúráért felelős vezetőjeként a minden évszakra kiterjedő, gazdag kulturális programokról, a kultúra és a művészetek fontosságáról, emberformáló, nemzetformáló hatásáról és a felelősségről beszélt, amit művelődés területén dolgozók viselnek. Örömét fejezte ki, hogy a MOÍKK konferencia tárgyi feltételeinek biztosításával hozzájárulhattak annak színvonalas lebonyolításához és kifejezte a Művelődési Központ biztató nyitottságát a jövőbeni együttműködésre. Köszöntötte a résztvevőket a konferenciának helyet adó Althann Vendégház és Konferencia Központ igazgatója, Dr. Bozsó Zoltánné is. Beszélt a 2011 óta üzemelő, egyházi fenntartású Ház múltjáról, névadóiról; a 300 évvel ezelőtt élt gróf Althann Mihály Frigyes bíboros, váci püspök, római követ, nápolyi alkirályról, majd az őt követő unokaöccse, gróf Althann Mihály Károly váci püspökről, akik közel négy évtizeden át irányították a váci egyházmegyét. Vác városának 18. századi újjászületése nagyban nekik köszönhető. Építkezéseik maradandóan formálták a városképet.
Meghívott vendégként jelen volt a Krúdy Gyula Irodalmi Kör elnöke, Németh Nyiba Sándor; költő, zeneszerző, olimpikon, a Magyar Kultúra Lovagja. Megzenésített, gitárral kísért verseivel emelve a rendezvény fényét.
Kitüntető érdeklődésükkel tisztelték meg a rendezvényt a helyi sajtó képviselői; minden orgánum képviseltette magát; a Váci Napló, Váci Hírnök, Váci Polgár c. heti és havi lapok, valamint a Váci TV forgató csoportja is jelen volt; megörökítve jubileumi eseményeinket. A TV Híradóban részletes beszámolót láthattak a város és a körzet lakosai.
A MOÍKK elnöke Dr. Misz Írisz ünnepi beszédében kitért az orvosok és egészségügyi dolgozók járvány alatt tanúsított nehéz helytállására, a katonai fegyelemre és az önfeláldozásra, és arra, hogy a járvány világszerte sok gyógyító életét követelte. A kis létszámú orvos-művészeti körnek is 2 orvos halottja van; akiknek emlékét kegyelettel őrzik. És még nem lehet tudni – mondta -, hogy mit hoz a 4. hullám, mikor kell ismét hadrendbe állni. „De most életre fel! Ünnepeljünk, amíg tehetjük, hiszen együtt vagyunk és a MOÍKK
45. sőt 46. születésnapját köszönthetjük!”
Volt pezsgős koccintás és születésnapi torta is, és a megszokott egyszerű ebéd helyett állófogadás.
A köszöntők gazdagságát nemcsak elérte, de magasan felülmúlta a programok bősége és színvonala. Szellemi és lelki feltöltődést jelentettek, oldották a járványos hétköznapok szorongásait, felszabadult derűt adtak az orvos írók, költők sziporkázó előadásai és a képzőművészek színes, magával ragadó, elmélyülést hordozó tárlata, amit Kopócsy Judit festőművész nagy szakmai hozzáértéssel és segítő jóindulattal vezetett. Igazi alkotóközösségi, szeretetteljes hangulat uralta a 3 napot.
A 2021-es konferencia 3. napján – szeptember 12. vasárnap délelőtt – jelentős érdeklődéssel kísért könyvbemutatóra került sor.
Két országosan ismert, idős orvos író kollégánk gazdag Életmű Könyvbemutatója:
Dr. TELKES MARGIT – 14 könyv – Bemutatta a Szerző és az IAT Kiadó,
laudatiot mondott: Brenyó Tamás
Dr. HANKISS JÁNOS – 25 könyv – Bemutatta a Szerző és a Pytheas Kiadó és Nyomda,
laudatiot mondott: Kelemen Őrs.
Továbbá 7 orvosíró kollégánk prezentálta új könyveit és még be nem mutatott műveit:
Dr. Gulyás Katalin: „Napfény az avaron” – verseskötet, 2020.
Sztaskó Anna: „Izzásban” – verseskötet, 2021.
Dr. Valkai Teréz: „33 évem a váci kórházban” – életrajzi regény, 2020.
Dr. Radnai Zoltán: „Fényes sötétség” – verseskötet, 2018, „Időfolyam” – verseskötet, 2020.
Prof. Dr. Vincze János – Dr. Vincze-Tiszay Gabriella: „Magyar Nobel-díjasok” 2020,
„Emlékezzünk orvosainkra” 52. kötet, 2021.
Dr. Boga Bálint: „Gyógyítás és szépség” – esszék, 2015.
Dr. Wilhelm Ottó: „A szeretet gyakorlata” – esszék, 2002,
„És a te lelked?” – esszéfűzérek, 2013.
„Csak azért is tánc” – verseskötet, 2015.
(Új MOÍKK tagként mutatta be a Körünkben ismeretlen könyveit)
A bemutatásra kerülő könyvek a helyszínen, limitált példányszámban megvásárolhatóak voltak; a szerzők – kérésre – a helyszínen dedikálták műveiket.
Társasági programok is hozzájárultak a konferencia sikeréhez. Kiemelendő a Leányfalui HITEL Múzeumban tett látogatás, amelyre Dr. Szász István Tas kollégánk hívta meg és látta vendégül a Kör tagjait. A múzeum gazdagsága, felbecsülhetetlen történelmi és kulturális értékei, valamint a házigazda szívélyessége maradandó emlék. Ugyancsak különleges élmény volt a világhírű váci múmia-kiállítás megtekintése a Tragor Ignác Múzeumban.
Az esti programokat kollégáink magánszámai gazdagították, Dr. Somogyi Éva – Dr. Kozák Róbert társastánc bemutatója, Setény Gyöngyi táncprodukciója, Dr. Szedresi István „Magyar nóta, mint hungarikum” sorozatának Dankó Pista epizódja; hegedű és ének kísérettel, Dr. Gerencsér Emőke fergeteges „Gizi troll konteoi” burleszkje.
Elmondhatjuk, hogy értékes, kellemes és emlékezetes hétvégét töltöttünk együtt Vácott, 2021 szeptemberében.
Dr. MISZ ÍRISZ a MOÍKK elnöke
Kedves Írisz!
Az általam nagyon tisztelt, Dr Hankiss János könyvbemutatón elmondott szavai – úgy érzem! – visszaigazolták a véleményemet Vince János dr munkásságáról, ami EGYEDÜLÁLLÓ ! 46 éves Körünkben.Ezért a Magyar Kultura Lovagja rangot neki kellene megkapnia. Igazságérzetem ezt diktálja. Azt hittem, a közgyülésen erről is esik szó. Nem esett. Sajnálom. Meg kellett volna kérdezni,hisz ellenvélemény is volt.Nagymultú Körünk megérdemelte volna.